Śniadanie – najważniejszy posiłek dnia
Śniadanie jest często określane jako najważniejszy posiłek dnia. Czy faktycznie tak jest? Pierwsze doniesienia naukowe przedstawiały zależność miedzy jedzeniem śniadań, a nadwagą i otyłością dość jednoznacznie. Osoby, które nie jedzą śniadań mają znacznie częściej problem z nadmiarem zbędnych kilogramów. W ostatnich latach pojawiło się kilka innych publikacji, że wcale takiej zależności nie ma. No cóż to jest właśnie nauka… dużo zmiennych, które trudno uwzględnić i wyciągnąć z nich jednoznaczne wnioski.
Nie potrzeba jednak badań, żeby stwierdzić, że po 8 godzinach snu i 10-12 godzinach od ostatniego posiłku, organizm potrzebuje zastrzyku energii, żeby działać na pełnych obrotach. Po nocy magazyn energii dla tkanki nerwowej – glikogen wątrobowy – jest uszczuplony o nawet 80%. Chociażby z tego punktu widzenia śniadanie jest niezwykle ważnym elementem każdego poranka zapewniającym energię do pracy. Według badań przeprowadzonych w grupie dzieci, jedzenie śniadań ma wpływ na lepszą koncentrację, zapamiętywanie oraz zdolność nauki. Dodatkowo poranny posiłek ma wpływ na nastrój i zachowanie. Brak śniadań powoduje, że jemy większe posiłki w późniejszych porach, a dodatkowo mamy większą ochotę na podjadanie słodyczy oraz produktów wysokokalorycznych i tłustych.
Śniadanie, według rekomendacji Instytutu Żywności i Żywienia, powinno dostarczać 25-30% całodziennej energii, czyli przy kaloryczności na poziomie 2000 kcal jest to 500-600 kcal. Niestety biegając za codziennymi sprawami, często nie mamy czasu żeby zjeść ten pierwszy pełnowartościowy posiłek i reagujemy ze znacznym opóźnieniem dopiero wtedy kiedy dopadnie nas pierwszy głód.
Szybkim rozwiązaniem dla pełnowartościowego śniadania są proste i sprawdzone produkty takie jak musli oraz płatki., Możemy je przygotować z jogurtem, mlekiem, napojem roślinnym oraz różnymi dodatkami, suszonymi morelami, mango, owocami goji czy słonecznikiem. Obecnie wybór płatków jest bardzo szeroki, oprócz dobrze znanych płatków owsianych możesz sprawdzić płatki jęczmienne, amarantusowe, orkiszowe, jaglane albo ryżowe.
Praktycznie wszystkie rodzaje płatków oraz musli charakteryzują się średnią gęstością energii, to znaczy, że w 100g dostarczają ok. 340-450 kcal. Węglowodany w nich zawarte, o średnim lub niskim indeksie glikemicznym, uwalniają się stopniowo, dostarczając energię przez kilka godzin. Produkty te zawierają również wysoką zawartość błonnika pokarmowego, który korzystnie oddziałuje na poranną perystaltykę jelit. Wszystkie rodzaje płatków są bogatym źródłem białka, najwięcej znajduje się w płatkach orkiszowych oraz owsianych – 13g na 100g produktu.
W zależności od rodzaju płatków, zawartość składników odżywczych jest inna. Płatki amarantusowe są bogatym źródłem wapnia oraz żelaza. Płatki owsiane zawierają takie minerały jak: potas, żelazo, magnez, cynk, mangan oraz wit. B1 i B2. Płatki orkiszowe zawierają potas, fosfor, β – karoten oraz wit. B5. Płatki jęczmienne stanowią cenne źródło minerałów takich jak: potas, fosfor, magnez, żelazo, cynk oraz wit. z grupy B (B1, B2, B3).
Biorąc pod uwagę zasady zdrowego żywienia i dostępne zalecenie, aby w zdrowej diecie spożywać mniejsze posiłki, ale z większą częstotliwością, jedzenie szybkiego pełnowartościowego śniadania opartego o płatki lub musli wydaje się najlepszym i najprostszym rozwiązaniem dla zachowania energii w ciągu dnia oraz zdrowia w późniejszym wieku #GramyOZdrowie #JestemBio #ZyjeszTakJakJesz
Artykuł powstał we współpracy z naszym ekspertem Wojciechem Zepem, twórcą strony poświęconej żywieniu sportowców
Zywieniemistrzow.pl